PL EN

Zmarł Profesor Władysław Bugała

Piotr Banaszczak, 2008-05-17
Profesor Władysław Bugała - 1923-2008

16 czerwca 2008 roku, w wieku 84 lat, po długiej chorobie zmarł prof. dr hab. Władysław Bugała. Był jednym z najznakomitszych i najbardziej zasłużonych polskich dendrologów. Na jego podręcznikach wychowały się całe pokolenia miłośników drzew i krzewów, a Arboretum Kórnickie nie byłoby tym, czym jest dzisiaj. Pozostawił żonę, dwoje dzieci i troje wnuków.

Prof. dr hab. Władysław Bugała urodził się 24 kwietnia 1924 roku. Był absolwentem Wydziału Rolniczo - Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego. Zaraz po studiach rozpoczął pracę w Zakładzie Badania Drzew i Lasu w Arboretum Kórnickim. Od 1950 roku był kierownikiem naukowym Arboretum i Pracowni Introdukcji i Aklimatyzacji Drzew i Krzewów. Po 24 latach został zastępcą dyrektora ds. naukowych w Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku, a od 1980 roku był jego dyrektorem. Profesor Bugała przez wiele lat bardzo aktywnie działał w stowarzyszeniach o charakterze botanicznym. Był członkiem i przewodniczącym Sekcji Dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego, redaktorem rocznika Arboretum Kórnickie, a także przewodniczącym Rady Redakcyjnej Rocznika Dendrologicznego. Był również członkiem Komitetu Redakcyjnego Biuletynu Ogrodów Botanicznych, Muzeów i Zbiorów. W ciągu długiej kariery naukowej opublikował ponad 140 różnego rodzaju artykułów naukowych i innych publikacji, napisał 3 podręczniki, z których Drzewa i Krzewy dla Terenów Zieleni doczekały się wielu wznowień i jest to w dalszym ciągu jeden z podstawowych podręczników dendrologi w Polsce. Był także jednym ze współautorów książki Drzewoznawstwo pod redakcją prof. S. Białoboka i Z. Hellwiga z 1955 roku - pierwszego szczegółowego i bardzo dobrego podręcznika dendrologii w Polsce. Przez wiele lat zajmował się badaniami topól w Arboreum Kórnickim. Wspomagał swoją wiedzą i doświadczeniem rozwój nowych arboretów i innych kolekcji botanicznych w Polsce. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W imieniu Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych składamy wyrazy współczucia rodzinie a także przyjaciołom i współpracownikom Profesora i łączymy się w smutku i żalu nad Jego stratą.

e-mail | Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 | ©2007 Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych